مقایسه کوادکوپتر سایما مدل X8HW و X8SW

شرکت تولید محصولات پروازی و کنترلی سیما ( سایما ) تمرکز زیادی در تولید کوادکوپترهای هابی دارد. سری X8 کوادکوپتر سایما یکی از موفق‌ترین ها است. در این مطلب دو مدل محبوب Syma X8HW و Syma X8SW را مقایسه کرده‌ایم.
مقایسه کوادکوپتر سایما مدل X8HW و X8SW

مقایسه کوادکوپتر سایما مدل X8HW و X8SW

کوادکوپتر Syma سری X8 جزو اولین پرنده‌های سایز بزرگ این کمپانی بوده است. دو مدل محبوب در این دسته را در این مقاله برای شما عزیزان مقایسه خواهیم کرد. دو محصول انتخاب شده برای مقایسه و راهنمای خرید، جزو کوادکوپترهای ارزان و پرفروش مالتی‌روتورها هستند. هم سایما X8HW کوادکوپتری موفق و پرمخاطب بود و هم سایما X8SW . اما براستی در انتخاب و خرید کوادکوپتر و تصمیم بین این دو پرنده ، کدام گزینه مناسب‌تری است؟ تفاوت بین این دو محصول چقدر است و با توجه به قیمت تقریبا مشابه این دو کوادکوپتر ، چقدر با هم اختلاف فنی دارند ؟

هدف از منتشر کردن این مقاله کوادکوپتر این است که در امر خرید این کوادکوپترها تصمیم صحیح و انتخابی درست را داشته باشید.

مقایسه ظاهری و بدنه

از نظر سایز و اندازه سایما X8SW کاملا برابر X8HW می‌باشد و هرکدام اندازه بزرگ 50x50 سانت می‌باشند. کوادکوپتر سایما X8SW فقط در رنگ سفید با تجهیزات قرمز تولید شده و X8HW فقط رنگ بژ یا طلایی با متعلقات مشکی ساخته شده است . نوارهای قرمز و مشکی بر روی کواد کوپتر سایما X8HW دقیقا از مالتی روتور فانتوم DJI Phantom الهام گرفته شده است . اما در X8SW دو نوار قرمز رنگ کشیده شده است که از نظر فنی و پروازی هیچگونه تاثیری بر روی پرواز مولتی روتور نداشته و فقط جنبه زیبایی دارند .

دوربین سایما X8HW مشکی رنگ است و دکمه خاموش و روشن کردن آن در زیر پرنده قرار دارد اما در سایما X8SW دکمه پاور بر روی کوادکوپتر قرار دارد. درست است که تفاوت‌های ظاهری و پروازی و فلایت کنترل در این دو محصول سایما وجود دارد اما در قطعات موجود در جعبه تفاوتی ندارند. جعبه سیما X8SW و X8HW شامل : کوادکوپتر، ریموت کنترل، دوربین، پایه لندینگ، گارد ملخ، شارژر، باتری، گیره موبایل، رم، رم ریدر و کتابچه راهنما می‌باشند.

مقایسه دوربین و کیفیت تصویربرداری

دوربین کوادکوپتر X8SW رمخور است و دارای ارسال تصویر وایفای می‌باشد. ایضا دوربین سایما X8HW نیز همان کارایی و مشخصات را دارد. از نظر دوربین کوچکترین تفاوتی با هم ندارند و فقط رنگ پوشته دوربین‌ها است که آن‌ها را متمایز می‌کند .

رادیو کنترلر و بورد مفید فرکانس

رنگ کنترل‌ها از سفید و قرمز استفاده شده اما از نظر ظاهری و ساخت ریموت کنترل‌ها با یکدیگر تفاوت اساسی دارند . و جالب است بدانید که کمپانی سایما از نظر تکنیکال و برد امواج رادیویی ، ریموت کنترل X8SW را متفاوت با ریموت X8HW طراحی کرده است. اصلی‌ترین تفاوت این دو ریموت کنترل برد آن‌هاست . برد ریموت X8HW تقریبا دو برابر برد X8SW است . و این یکی از ویژگی‌های بارزی است که می‌تواند انتخاب خرید کوادکوپتر سایما را شامل تامل کند. مورد دیگر صفحه نمایش ریموت X8HW است که میزان تریم و باتری ریموت کنترل ، از مهم‌ترین اطلاعات پروازی کوادکوپتر را به هدایت کننده نشان می‌دهد .

نقاط مشترک فلایت کنترل

از نظر آپشن‌های پروازی تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اما نقاط مشترکی نیز با یکدیگر دارند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد :

نقاط مشترک پروازی

سایما X8SW و سایما X8HW دارای قفل ارتفاع هستند. یعنی به راحتی هاور می‌کنند و در یک ارتفاع ثابت پرواز خواهند کرد. این کوادکوپترها دارای پوزیشن‌های عکاسی و فیلمبرداری یکسات هستند. صدای پرواز و ملخ‌های آن‌ها یکسان است و قدرت حمل در این کواد روتور ها مساوی است.

زمان پرواز

زمان پرواز در X8HW و X8SW یکسان است و هردو محصول سایما می‌توانند بین 8 الی 11 دقیقه (بستگی به میزان افت و خیز پرواز دارد ) پرواز کنند.

موتورهای براش مشترک

نوع موتورهای X8SW از نوع براش است و دقیقا همان موتورهایی است که کمپانی سایما بر روی کواد کوپتر X8HW استفاده کرده است .

تفاوت‌های پروازی بین Syma X8HW و سایما X8SW

تیم آی‌پهباد متشکل از تکنسین‌های با تجربه و خبره در زمینه پرواز و انواع هلی شات ، این کوادکوپترها از نظر امکانات پروازی و آپشن‌های فلایت کنترل مقایسه کرده‌اند و نتیجه را اینگونه بدست آوردند: کوادکوپتر سایما مدل X8SW دارای تیکاف و لندینگ خودکار است و در طول پرواز و روی زمین خلبان نیازی به تریم کردن این محصول ندارد. اما این باعث یکسری ضعف‌ها نیز می‌شود. مثلا X8SW اگر با توجه یه وزش باد به یک سمت کشیده شود ، چگونه باید آن را اثبات موقعیت کرد؟ خلبان مجبور است بصورت دستی و منوال کوادکوپتر را در موقعیت قرار دهد که این نکته یک ضعف بحساب می‌آید .

اما در کوادکوپتر سایما X8HW موضوع تریم به گونه‌ای دیگر است. اینبار شما یک مالتی روتور دارید که دارای تریم 3محوره بصورت دستی است . خلبان کاملا می‌تواند ابتدا با بادسنجی ابتدایی جهت باد و قدرت آن را محک بزند سپس تریم را بر روی زمین انجام دهد (با شاسی‌های روی ریموت کنترل و صفحه نمایش) سپس یک تیکاف 2متری داشته باشید و مجددا وضعیت تریم را در هوا بصورت شناور بررسی کنید و تصحیح خطا کنید . کوادکوپتر شما تریم خواهد شد و در طول پرواز شما می‌توانید تریم سایما X8HW را تغییر دهید .

یکی از امتیازات سایما X8SW داشتن تیکآف و لندیگ خودکار است. به گونه‌ای که با فشردن یک دکمه پرواز می‌کند و با فشردن همان دکمه ارتفاع کم می‌کند و نهایتا فرود می‌آید . اما در Syma X8HW حرکات فرود و برخاست بصورت دستی با ریموت کنترل انجام می‌شود . البته این تفاوت خیلی اهمیت ندارد زیرا که در مالتی روتورهای هابی مانند سایما (سیما - Syma) بدلیل نداشتن GPS نمی‌توان کوادکوپتر را خیلی دور کرد و تا وقتی که پرنده را می‌بینید می‌توانید بصورت دستی لندینگ و تیکاف را بدون نقص و حتی بهتر از X8SW انجام دهید .

بررسی و مقایسه باتری و مداومت پروازی

بطور کلی باتری کوادکوپترهای سایما سری 8 همه از جنس لیتیوم-پلیمر دو سلول می‌باشند که دارای ولتاژ 7.4 و شدت جریان 2000 میلی‌آمپر هستند. اما در طراحی فیزیکی باتری سایما X8SW و باتری کوادکوپتر سایما مدل X8HW تفاوت‌هایی هست که عملا در چگونگی پرواز تاثیری ندارد اما...

همانطور که گفتیم باتری این کوادکوپترها یکسان است اما حتما می‌پرسید پس چرا ظاهر آن‌ها متفاوت است؟

در جواب ظاهر متفاوت باتری‌های سایما باید بگوییم که مغزی باتری کوادروتور Syma X8SW دقیقا مانند باتری اورجینال X8HW آست. به عبارتی اگر کاور خشابی باتری X8SW را بشکنید، یک عدد باتری دقیقا مشابه X8HW مشاهده خواهید کرد که دلیل خشابی کردن آن ، راحتی تعویض باتری است. البته تعویض باتری در سایما X8HW نیز اصلا مشکل نیست و می‌توانید به راحتی فیش باتری خالی شده را درآورده و باتری شارژ شده‌تان را در کوادکوپتر قرار دهید و به پرواز بپردازید.

یکی از ایرادهایی که می‌توان به باتری X8SW وارد کرد این است که اگر باتری ضعیف و یا خراب شود، یا باید باتری اصلی خود سایما را بخرید و بر روی کوادکوپتر نصب کنید و یا باید مغزی باتری را تعویض کنید در اینصورت شما باید باتری اصلی کوادروتور X8HW را بخرید (البته با قیمت مناسب) اما باتری کواد سایما X8HW را می‌توانید با خریدن باتری خام به راحتی تعویض کنید .

ایراد بعدی و مهمتر آنکه به راحتی نمی‌توانید هر باتری قوی‌تر دیگری را بر روی X8SW نصب کنید مگر آنکه در قاب آن جای بگیرد. اما در مورد سایما X8HW می‌توانید اینکار را انجام دهید . تفاوت اصلی این دو باتری قیمت آن‌ها است که باتری X8SW گرانتر و باتری X8HW بدلیل خام بودن ارزانتر است .

خرید کوادکوپتر X8HW یا X8SW ؟

بطور کلی تیم آی‌پهباد بر این باور است که در انتخاب و خرید کوادکوپتر ابتدا باید باتوجه به بودجه، هدف و خواسته کاربر از پرنده مشخص شود. بطور کلی اگر بخواهیم در مورد این دو محصول پرفروش سایما نظر دهیم ، باید بگوییم تفاوت‌ها در کل زیاد نیستند. اما به کسانی که مبتدی هستند و البته عاشق پرواز، پیشنهاد می‌شود که از تریم‌های دستی استفاده کنند. زیرا درصورت یادگیری و خبره شدن در پرواز با تریم دستی سایما، هدایت و خلبانی انواع کوادکوپتر و مولتی روتور برای شما بسیار ساده و روان می‌شود. بخصوص مالتی روتورهای حرفه‌ای. و قطعا دیگر مشکلی در تغییر موقعیت‌ها و کار با اهرم‌های کنترل نخواهید داشت. البته برد بالا هم خود عاملی است که باعث می‌شود یکی از این دو گزینه قطعا انتخاب شود.

ارسال نظر

کمپین پنجاه هزار نفری آی‌پهباد

کارشناسان و تکنسین‌های آی‌پهباد آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند.

اگر بعنوان یک مخاطب نظر، تجربه یا شنیده‌ای درباره محصول دارید، آن را بنویسید تا دیگران نیز بهره‌مند شوند.

طبق قوانین آی‌پهباد هیچ کامنتی حذف یا سانسور نمی‌شود مگر حاوی کلمات توهین‌آمیز یا نژادپرستی باشد.

    23آذر
    اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی