آیا گریدبندی و طبقه بندی کیفیت کوادکوپتر ها واقعیت دارد ؟

اخیرا شایعاتی در بازار ایران تحت عنوان گریدبندی و یا کیفیت متفاوت در کوادکوپتر ها منتشر شده است. تصمیم گرفتیم تا مقاله‌ای آموزشی تحت این عنوان توسط یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ و یک تکنیسین پرواز آی‌پهباد برای پرده‌برداری از این مهم خدمت شما ارائه دهیم.
آیا گریدبندی و طبقه بندی کیفیت کوادکوپتر ها واقعیت دارد ؟

خرید کوادکوپتر با ارزان‌ترین قیمت و خدمات پس از فروش

(هشدار سوء برداشت! لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید. کلمات این مطلب با دقت انتخاب شده است)

طبق ادعای قبلی ما (آی‌پهباد) ، تحت عنوان وجود نداشتن گریدبندی کوادکوپتر ها ؛ این بار نیز با صراحت اعلام می‌کنیم که در ساخت کوادکوپتر ها ، هیچگونه گریدبندی و یا درجه‌بندی کیفی وجود ندارد. البته مجموعه‌ی آی‌پهباد منکر تقلب‌های برخی افراد سودجو در فروش کوادکوپتر نمی‌شود که در ادامه‌ی این مطلب درباره آن توضیح خواهیم داد . اما باید توجه داشت که تقلب در فروش کوادکوپتر با وجود گریدبندی در تولید کوادکوپتر ها تفاوت دارد .

مواردی تحت عنوان تقلب در فروش کوادکوپتر وجود دارد که قسمت اول آن که مربوط به مدل‌های دی‌جی‌آی مویک پرو ، فانتوم و اینسپایر را در وبلاگ وبسایت آی پهباد برای شما عزیزان منتشر کردیم . این مقالات با درون‌مایه آشنایی با تکنیک‌ها و روش‌های تقلب در بازار کوادکوپتر ایران نوشته می‌شود و هدف از انتشار آن‌ها ، بالا بردن قدرت تشخیص مشتری و نهایتا انجام خرید مطمئن در امر خرید وسایل کنترلی است .

قیمت کوادکوپتر و توجیه آن تحت عنوان گرید A

همانطور که قبلا گفته‌ایم ، عناوینی تحت عنوان گریدبندی از نوع A و B و C ، درجه‌بندی ، امتیاز ستاره‌ای کیفیت ، برچسب کیفیت و غیره در کوادکوپتر ها و وسایل کنترلی صحت ندارند . مواردی که گفتیم همه تکنیک‌های منسوخ شده‌ای است که معمولا برای توجیه قیمت استفاده می‌شوند . بعنوان مثال شایعه شده است که کمپانی‌ای مانند سیما ( SYMA ) در تولیدات خود از گرید بندی استفاده می‌کند . برخی شایعه کرده‌اند که دو گرید دارد ( 1 و 2 ) و برخی دیگر شایعه کرده‌اند که سه گرید ( A و B و C ) .

ما این مسئله را با بیان تخصصی بخشی از "اصول مارکتینگ در بازار جهانی" و "برندیگ جهانی" جواب می‌دهیم :

اصول برندینگ (در فروش محصولات آرسی) :

شرکت SYMA تولید کننده‌ی کوادکوپتر سایما در حال حاضر یکه تاز صنعت کوادکوپتر هابی یا همان کواد کوپتر های سرگرمی در جهان است . شرکتی که سال‌هاست در حال برندیگ نام خود است و در سال‌های اخیر به نتایج قابل قبولی در نرخ رشد رسیده است. فاش می‌گوییم که بزرگ‌ترین دیوانگی سایما ( SYMA ) می‌تواند این باشد که محصولات خود که عموعا در صنعت هوایی و کنترلی بسیار ارزان قیمت هستند را با گریدبندی روانه‌ی بازار کند . کلمه‌ی دیوانگی را با قاطعیت بکار می‌بریم زیرا که وقتی یک برند اینگونه بزرگ شود و با زحمات فراوان مراحل پیشرفت را طی می‌کند ، قطعا از اصول برندیگ و اصول مارکتینگ جهانی پیروی کرده است که به این نقطه دشوار رسیده است .

در مباحث علم مدیریت فروش و کسب و کار بخصوص برندیگ ، صلب اعتماد با استفاده از نام خود برند تعریف نشده است .

ساده‌تر بگوییم :

هیچ برند موفقی با نام خود ، دست به تولید محصولی با کیفیت‌های پایین‌تر نمی‌زند. این عمل لکه‌ای در ذهن مشتریانی می‌سازد که گریدهای ضعیف آن برند را خریده‌اند زیرا برندینگ ان کمپانی مخدوش خواهد شد.

 • مثال

مثلا کوادکوپتر سایما X8SW و سیما X12s دو کوادکوپتری هستند که تقریبا از نظر تمامی آیتم‌ها ( قیمت، اندازه، کیفیت، قدرت و .. ) با یکدیگر تفاوت دارند و هدف SYMA از تولید این دو محصول ، ارائه کوادکوپتری با برند سیما برای کاربران با هزینه‌های متفاوت است . اما امکان ندارد که شرکت سیما اقدام به تولید کوادکوپتر X8SW با دو یا سه کیفیت و قیمت متفاوت جهت فراگرفتن بازار کند .

نکته : البته آی‌پهباد منکر این موضوع نمی‌شود کوادکوپترهایی هستند که قالب کواد کوپترهای هابی سیما را کپی برداری کرده‌اند و با نام‌های تجاری دیگری روانه بازار شده‌اند . اما در این موارد جای نگرانی نیست . زیرا که نام و برند این نوع کوادکوپترها دیگر سیما ( SYMA ) نیست و شما به راحتی می‌توانید از خرید آن‌ها چشم‌پوشی کنید .

در شکل زیر نمونه‌ای از کپی‌کاری قالب کوادکوپتر سیما مدل X5C را مشاهده می‌کنید :

در شکل زیر نمونه‌ای از کپی ظاهری ریموت کنترل سری 5 سیما را مشاهده می‌کنید که بدون نام سیما ارائه می‌شود :

 • سوال احتمالی در مورد تولید کواد کوپتر

حتما سوال پیش می‌آید که چرا این نوع کارخانجات کپی کار ، از نام برند سیما استفاده نمی‌کنند؟!

جواب مستند است: قوانین کپی‌رایت در تمام دنیا در محصولات پروازی (دقت کنید محصولات پروازی) رعایت می‌شود . چین نیز در وسایل پروازی مستثنی نیست. اضافه می‌کنیم که کپی یک محصول چینی (دقت کنید محصول چینی) در کشور چین ، شامل بازرسی و جریمه‌های سنگین است . البته متاسفانه کشور چین در خصوص کالاهای غیر چینی چنین رفتاری را از خود نشان نمی‌دهد و این سیاستی است که در فرآیند اقتصادی پیش گرفته‌اند و نام آن را مهندسی معکوس نهادند که خود بحثی مجزا از رسالت این مقاله است.

تقلب در فروش Drone ها

همانطور که قبلا گفتیم ، تقلب با شایعه‌ی گرید بندی کوادکوپتر ها تفاوت دارد. گریدبندی در کوادکوپتر ها شایعه‌ای بیش نیست اما تقلب در فروش کوادکوپتر ها وجود دارد. که در مقالات بعدی در مورد آن به بحث می‌پردازیم .

چرا اثری از گریدبندی کوادکوپتر در هیچ کجا نیست ؟!

در این بخش با یک مثال نقض می‌خواهیم مهر باطلی بر روی کلمه‌ی گریدبندی کوادکوپتر ها بزنیم . کافیست یک جستجو در موتور های جستجو انجام دهید . به عنوان مثال برند سیما Syma را در نظر گرفته‌ایم. می‌توانید عبارت زیر را جستجو کنید:یا مثلا می‌توانید سوال خود را به انگلیسی در گوگل بنویسید:

متوجه خواهید شد که هیچ منبعی مطلبی تحت عنوان گرید بندی و یا طبقه بندی کیفی کوادکوپتر های سیما ارائه نداده است.

ساده‌تر بگوییم : با مشاهده نتایج جستجو متوجه خواهید شد که اصلا کلمه‌ گریدبندی در کواد کوپتر ها ، واژه‌ی غریبی است. این موضوع حتی در انجمن‌های آنلاین تخصصی کوادکوپتر جهان (Drones Forum) که توسط عوام مردم نوشته می‌شوند نیز مطرح نشده است . (برخی از انجمن‌های تخصصی کوادکوپتر: Quadcopter Forum - Drone Flyers Talk - RC Groups)

این موضوع درباره‌ی برندهای تولید کوادکوپتر زیر نیز صدق می‌کند:

 1. دی جی آی - DJI
 2. چرسون - Cheerson
 3. ام جی ایکس - MJX
 4. دبلیو ال تویز - WLtoys
 5. پروت - Parrot
 6. والکرا - Walkera
 7. گوپرو کارما - Gopro Karma

و غیره...

 • ویدیوهای آموزشی گواهی می‌دهند

مجموعه‌ی آی پهباد ، ویدیوهایی تحت عنوان Unboxing یا همان جعبه‌گشایی در کانال آپارات آی پهباد برای مشتریان قرار داده است تا بتوانند جعبه دریافتی را همانگونه که از کارخانه سیما ( SYMA ) خارج شده است مشاهده کنند .

 • گران‌فروشی مالتی روتورها یا..

مجموعه آی‌پهباد در مورد قیمت‌گذاری، سیاست مشتری‌مداری را پیش گرفته است . فروشندگانی هستند که در عرصه رقابت ، قیمت‌ها را پایین‌تر از ما ارائه می‌دهند.

اما شورای سیاست‌گذاری آی‌پهباد نوع رفتار با بازار هدفش را به اینصورت تعریف می‌کند:

آی پهباد : ارایه مستقیم بدون واسطه و مجاز کوادکوپتر به دست مصرف کننده با امتیاز خدمات پس از فروش صفر تا صد و تامین قطعات یدکی و پشتیبانی کلیه محصولات موجود.

فروشگاه محصولات پروازی آی پهباد و قانون تهمت ممنوع !

از شما مخاطبین و مشتریان عزیز خواستاریم که اگر فروشندگانی را دیدید که قیمت‌هایی متفاوت با این مجموعه دارند، ناگهان کلمه گرانفروشی و یا بی انصاف به ذهنتان خطور نکند. چرا که این واژگان تهمت گون در فرهنگ اسلامی ما نیز جایی ندارند. اما در توضیح این موضوع علل متفاوتی وجود دارد که مهمترین آن قیمت تمام شده برای آن فروشگاه است. مورد تاثیرگذار بعدی تعداد خرید اجناس است . بطور کلی وقتی بعنوان یک فروشگاه ، اجناس را بطور انبوه سفارش دهید ، طبیعی است که قیمت تمام شده شامل تخفیف‌هایی چشمگیر (مارجین بیشتر) از طرف تولید کننده می‌شود .

رضایت مشتریان و کسانی که خرید از آی‌پهباد را تجربه کرده‌اند همه و همه نشان می‌دهد که در آی‌پهباد تکفروشی به شخص اهمیت بالایی دارد ، زیرا هر شخص را یک تبلیغ می‌داند که قدرت تاثیرگذاری آن تبلیغ طبق منابع معتبر مدیریت کسب و کار دارای ضریب موفقیت 8.7 از 10 می‌باشد .

 • فضای مجازی گواهی می‌دهد

اگر به شبکه‌های مجازی آی پهباد سر بزنید، متوجه دو چیز خواهید شد:

 1. اغلب نظر دهی برای عموم آزاد است. بعنوان مثال : صفحه‌ی اینستگرام آی پهباد :@iPahbad
 2. تعداد دنبال کنندگان و مخاطبین. بعنوان مثال : کانال تلگرام

صفحه‌ی اینستگرام آی‌پهباد : مشاهده‌ی دنبال کنندگان این صفحه و خواندن نظرات و کامنت‌های عموم مردم خالی ار لطف نیست .

کانال تلگرام : متاسفانه در بازار تلگرام امکان خرید فالوور وجود دارد. اما جای نگرانی نیست. می‌توانید با توجه به میزان دیده شدن پست طی یک ساعت به واقعی بودن این اعداد پی ببرید. (توجه داشته باشید که پست فوروارد نشده باشد)

وب‌سایت آی‌پهباد : شما می‌توانید نظرات و واکنش‌های مردمی را در زیر محصولات این فروشگاه مطالعه فرمایید . البته این آیتم باید به تایید مدیر سایت برسد. بطور کلی تمامی نظرات ( اعم از مثبت و منفی ) مورد تایید قرار خواهند گرفت و توسط تکنسین‌های ما پاسخ داده می‌شود. وجود اجازه مدیر سایت فقط بدلیل برخی از مزاحمین رهگذریست که در متن خود از کلمات توحین‌آمیز استفاده می‌کنند .

خرید کوادکوپتر از iPahbad

کلیه کالاهای ارایه شده در وبسایت آی پهباد در انبار مرکزی موجود می‌باشد و قابل تحویل است. پس از سفارش کالا از سایت ، پیامکی سیستمی حاوی نام، کد سبد خرید و مبلغ پرداخت شده بصورت سیستمی به شماره همراه شما ارسال می‌شود. سپس در همان لحظه کالای شما تست سلامت پرواز و تصویر می‌شود و پس از مهر تایید برای شما ارسال خواهد شد. کلیه کالاهای موجود در وب‌سایت آی‌پهباد نو و آکبند می‌باشند. طبق اصول اولیه آی‌پهباد ، به هیچ عنوان کالای دست دوم در این فروشگاه معامله نمی‌شود. هرگز از واژه‌ی کوادکوپتر اصل و گرید درجه یک استفاده نمی‌کنیم زیرا طبق موارد گفته شده در این مقاله ، کوادکوپتر ها درجه بندی و گریدبندی ندارند . دیدن جملاتی مانند "فروش کوادکوپتر اصل" و یا "فروش کوادکوپتر گرید A" در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی کاملا تبلیغاتی بوده و واقعیت ندارد .

نیروی انسانی و اعضای مجموعه

در مجموعه‌ی آی‌پهباد ، شما با یک تیم علم محور با دانش مرتبط روبرو هستید:

 1. یک متخصص فارق‌التحصیل رشته مکانیک (طراحی جامدات)
 2. نیروهای متخصص فارق‌التحصیل رشته هوا فضا
 3. همکاری با دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد
 4. سوابق کار با تیم‌های رباتیک دانشگاهی
 5. سوابق کار با مدارس خصوصی رباتیک استان تهران و برخی شهرستان‌ها

پی نوشت :

در این مقاله که اسم از دیجیتال مارکتینگ مطرح شد، جا دارد که یکی از بزرگ‌ترین مرجع‌های این حیطه را به شما معرفی کنیم:

کتاب "Digital Marketing: Strategy, Implementation & Practice" نوشته‌ی "دیوید شافی" و "فیونا الیس-چادویک"

البته کتبی به زبان فارسی نیز در کشور خودمان منتشر شده که در بین آن‌ها خواندن کتاب "دیجیتال مارکتینگ" نوشته‌ی "محمود بهبهانی" خالی از لطف نیست .

به نظر شما هدف ار شایعات گریدبندی در کوادکوپتر ها چیست؟

کمپین پنجاه هزار نفری آی‌پهباد

کارشناسان و تکنسین‌های آی‌پهباد آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند.

اگر بعنوان یک مخاطب نظر، تجربه یا شنیده‌ای درباره محصول دارید، آن را بنویسید تا دیگران نیز بهره‌مند شوند.

طبق قوانین آی‌پهباد هیچ کامنتی حذف یا سانسور نمی‌شود مگر حاوی کلمات توهین‌آمیز یا نژادپرستی باشد.

  25مهر
  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی