آموزش جامع کواد کوپتر مویک ایر

در این مطلب آموزش کار با کوادکوپتر Mavic Air را بصورت صفر تا صد خواهیم داشت. پس از خواندن این مقاله کوادکوپتر و مشاهده فیلم‌ها ، شما براحتی می‌توانید کواد کوپتر مویک ایر را از مرحله آکبند تا مرحله پرواز پیش ببرید.
آموزش جامع کواد کوپتر مویک ایر

آموزش کار با کوادکوپتر Mavic Air

کوادکوپتر مویک ایر نیز مانند باقی کوادروتور های DJI ، از پشتیبانی اپلیکیشن DJI Go 4 بهره می‌گیرد. بنابراین بسیاری از آپشن‌های پروازی و امکانات را می‌توانید با DJI Mavic Air داشته باشید. بخاطر داشته باشید که هردو محصول مویک ایر و مویک ایر کمبو مشابه و مانند هم هستند و فقط از نظر تجهیزات جانبی و تکمیلی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

ابتدا از قسمت راه اندازی و آپدیت کردن شروع می‌کنیم تا بتوانید مویک ایر خود را خودتان از حالت آکبند خارج ساخته و راه‌اندازی کنید. برای خرید کواد کوپتر مویک ایر ، می‌توانید به وبسایت فروشگاه مراجعه فرمایید. لازم به ذکر است در تمامی این مراحل ، مشاورین آی‌پهباد در کنار شما خواهند بود و در صورت درخواست شما، کلیه موارد راه‌اندازی و بروز کردن پرنده توسط تکنسین‌های آی‌پهباد بصورت رایگان انجام خواهد شد.

نصب و راه اندازی مویک ایر

برای راه اندازی Mavic Air ابتدا Drone و ریموت کنترل را کاملا شارژ می‌کنیم. برای راه‌اندازی اولیه ، حتما نیاز به اینترنت خواهید داشت. همچنین از قبل برنامه DJI Go 4 را دانلود و نصب کنید. این برنامه قابل دریافت از گوگل پلی برای اندروید و همچنین موجود در اپ استور برای ios است.

مراحل اول بسیار ساده است و چندین بار دکمه Next را بزنید. در مرحله Choose Aircraft Name باید یک اسم بطور دلخواه برای کوادکوپتر خود انتخاب کنید.

تنظیمات پیشفرض برای شروع کاملا مناسب هستند. فقط مورد واحدهای اندازه گیری را بر روی Metric Km/h (در ایران) قرار دهید تا تصور بهتری از میزان سرعت Drone داشته باشید .

نرم افزار DJI Go 4 کاملا هوشمند طراحی شده است. اگر از اینترنت وایفای خانه یا محل کار استفاده می‌کنید ، ممکن است در حین کار چندین بار از شما بخواهد که به اینترنت وایفای وصل شوید و یا به وایفای Mavic Air متصل شوید. بنابراین برای اشتباهات احتمالی جای نگرانی وجود ندارد.


آپدیت و بروزرسانی مویک ایر

اکثر مشکلات مربوط به بروزرسانی کوادکوپترهای DJI مربوط به اینترنت ضعیف است. طبق ویدیوهای زیر پیشروی کنید. در هیچ مراحلی از آپدیت Mavic Air ، دچار مشکل نخواهید شد.

قبل از شروع به آپدیت کردن مویک ایر ، از شارژ باتری پرنده مطمئن شوید. باتری باید بالای 50% شارژ داشته باشد

از طریق وایفای به پرنده متصل شوید. برنامه DJI Go 4 را اجرا کنید. سپس پیام آپدیت را مشاهده خواهید کرد. دکمه دانلود را کلیک کنید (اگر از اینترنت گوشی استفاده نمی‌کنید از شما می‌خواهد به اینترنت وصل شوید) به اینترنت وصل شده و منتظر شوید مراحل دانلود بروزرسانی تمام شود. سپس از باید به پرنده متصل شوید و تمام اطلاعات دریافتی را به پرنده بدهید. نگران نباشید:

نرم افزار DJI Go 4 بسیار هوشمند بوده و کلیه مراحل بروزرسانی مویک ایر را بصورت خودکار انجام می‌دهد

سپس همین مراحل را برای ریموت کنترل و آپدیت آن انجام دهید. هنگامی که به ریموت کنترل متصل می‌شوید، همان مراحل بروزرسانی کاملا شبیه به آپدیت پرنده را مشاهده خواهید کرد. در اینجا نیز براحتی نرم افزار این مراحل را برای شما انجام خواهد داد. فقط کافیست کاملا به پیام‌های کوتاه آن عمل کنید.

نحوه ست کردن ریموت کنترل را با Drone در قسمت بعد توضیح داده‌ایم.

در انتهای هر دو مرحله پیام Update Complete را مشاهده خواهید کرد.

در این ویدیو نحوه بروز رسانی کوادکوپتر مویک ایر را با نرم افزار DJI Go 4 خواهید دید :


اگر به هر دلیلی نتوانستید کوادکوپتر و ریموت خود را با گوشی آپدیت و بروزرسانی کنید ، می‌توانید از کامپیوتر استفاده کنید. DJI برای این روش نیز یک نرم افزار کامپیوتر به نام DJI Assistant 2 طراحی کرده است تا بتوانید براحتی عملیات بروزرسانی مویک ایر و ریموت کنترل آن را انجام دهید.

*با استفاده از DJI Assistant 2 می‌توانید رمز وایفای کواد کوپتر خود را نیز تغییر دهید و رمز دلخواه خود را ست کنید.

**این نرم‌افزار را می‌توانید از وبسایت رسمی DJI دانلود کنید.

در ویدیوی زیر می‌توانید آموزش کار با نرم افزار را یاد بگیرید:


ست کردن ریموت کنترل مویک ایر

گاهی اوقات پرنده و رادیو کنترل همدیگر را شناسایی نمی‌کنند و شما باید بصورت دستی آن ها را به یکدیگر معرفی کنید. دو روش برای معرفی کنترل مویک ایر به پرنده وجود دارد که در ویدیو آموزش داده شده است.

  1. معرفی ریموت مویک ایر - نرم افزاری : در این روش با استفاده از موبایل و نرم افزار DJI Go 4 می‌توانید ریموت و Drone را به همدیگر معرفی کنید. ویدیو را مشاهده نمایید.
  2. معرفی ریموت مویک ایر - سخت افزاری (روش راحت تر) : در این روش با نگاه داشتن دکمه پرنده به مدت سه ثانیه و پس از شنیدن بوق ، سه دکمه ریموت کنترل را همزمان بمدت سه ثانیه نگاه داشته تا صدای آلارم را بشنوید و پس از آن خواهید دید که ریموت کنترل با مویک ایر ست شده و کوادکوپتر تحت فرمان کنترلر قرار خواهد گرفت.

نصب ملخ های مویک ایر

ملخ‌های مویک ایر برخلاف تمامی کوادکوپتر های مویک تولید شده تا بحال قابلیت تا شوندگی ندارند. این اولین بار است که سری مویک ، دارای ملخ غیر تاشو است. نحوه نصب ملخ‌ها در Mavic Air بصورت زیر است :


آموزش کالیبره کردن مویک ایر

کالیبره کردن کواد کوپتر ها یکی از مهم‌ترین عواملی است که بسیار مهم و ضروری بحساب می‌آید. مویک ایر نیز از این قانون مستثنی نیست. این کواد کوپتر بدلیل هوشمند بودن ، فقط نیاز به دو آیتم از کالیبراسیون دارد. یکی کالیبره کردن IMU و دیگری کالیبره کردن Vision System . در هر دو روش می‌توانید با خواند و مشاهده فیلم‌های راهنما ، براحتی خودتان DJI Mavic Air را کالیبره کنید. در این ویدیوها کالیبره کردن Mavic Air به زبان ساده و نمایشی توضیح داده شده است و حتی اگر کوچکترین دانشی درمورد پرنده‌ها ندارید و کاملا مبتدی هستید نیز می‌توانید پس از دیدن آن‌ها خودتان این مراحل را انجام دهید.

کالیبره کردن IMU در مویک ایر

کالیبراسیون IMU مستقیما ارتباط با تعادل پرنده دارد و در یک پرواز استیبل بسیار پر اهمیت است. برای اینکار ابتدا ملخ‌های کواد کوپتر Mavic Air را جدا کنید. سپس از طریق گوشی به وایفای پرنده متصل شوید. نرم افزار DJI Go 4 را اجرا کنید و به منوی اصلی (بالا سمت راست) بروید. به انتهای قسمت Main Controller  Setting بروید و گزینه Advanced Setting را کلیک کنید. پس از ورود به آن گزینه Sensors را پیدا کنید و وارد آن شوید.

در اینجا دو گرینه برای کالیبره کردن وجود دارد. یکی IMU و دیگری Compass که همان قطب‌نمای کوادروتور است. گزینه انتخالب شده بصورت پیشفرض IMU است.

هنگام شروع کالیبره کردن IMU پرنده باید بر روی سطح کاملا صاف باشد و زاویه آن نسبت به زمین صفر باشد!

هم اکنون دکمه Calibrate IMU را کلیک کنید. سپس دکمه Start را بزنید تا عملیات کالیبره کردن آغاز شود. DJI Mavic Air باید در شش جهت قرار بگیرد تا عملیات کالیبراسیون IMU بطور کامل انجام شود. در انتها دکمه Back to Camera را فشار دهید.

نیاز به مهارت و دانش خاصی وجود ندارد. نرم افزار تمامی حالاتی که پرنده باید قرار بگیرد را بصورت تصویری به شما نشان خواهد داد.

اگر این عملیات به هر دلیلی لغو شد و یا پیام خطا دیدید ، فقط کافیست کواد کوپتر را خاموش/روشن کنید و دوباره همین مراحل را یکبار انجام دهید.


کالیبره کردن Vision Sensor مویک ایر

سنسورهای Vision در مویک ایر همان حسگرهای  عدم برخورد با موانع و سنسورهای تحتانی کواد کوپتر هستند. این حسگرها برای تشخیص صحیح فواصل نیاز به کالیبره شدن دارند. این کالیبراسیون توسط نرم افزار DJI Assistant 2 انجام می‌شود.

ویدیوی زیر آموزش قدم به قدم کالیبراسیون سنسور ویژن کواد کوپتر Mavic Air را توضیح می‌دهد:

آموزش قدم به قدم از صفر تا صد کار با کواد کوپتر مویک ایر در اینجا به پایان می‌رسد. امیدواریم توانسته باشیم با نشر این مقاله ، کمکی هرچند ناچیز در زمینه کار با مالتی روتور ها و مخصوصا DJI Mavic Air کرده باشیم.

ارسال نظر

کمپین پنجاه هزار نفری آی‌پهباد

کارشناسان و تکنسین‌های آی‌پهباد آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند.

اگر بعنوان یک مخاطب نظر، تجربه یا شنیده‌ای درباره محصول دارید، آن را بنویسید تا دیگران نیز بهره‌مند شوند.

طبق قوانین آی‌پهباد هیچ کامنتی حذف یا سانسور نمی‌شود مگر حاوی کلمات توهین‌آمیز یا نژادپرستی باشد.

    30بهمن
    اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی